Villum Fonden byder velkommen til to nye bestyrelsesmedlemmer

De to nye bestyrelsesmedlemmer erstatter Anja Boisen og Eva Zeuthen Bentsen, der begge træder ud efter 10 år, som bestemt i fondens fundats. Desuden udtræder Kristian H. Kann Rasmussen som observatør.
“Vi er meget glade for at kunne byde velkommen til så stærke kræfter som Merete Eldrup og Søren Hartmann Hede, der med deres kompetencer og omfattende erfaring vil bringe stor værdi til Villum Fondens bestyrelse. Samtidigt vil jeg gerne benytte lejligheden til at sige tak til Anja Boisen, Eva Zeuthen Bentsen og Kristian H. Kann Rasmussen for deres dedikerede og uvurderlige bidrag til bestyrelsens arbejde gennem mange år,” udtaler bestyrelsesformand Jens Kann-Rasmussen.
To stærke profiler
Merete Eldrup sidder i en række bestyrelser og er bl.a. bestyrelsesformand for Nykredit, Københavns Universitet og Egmont Fonden. Hun har tidligere været direktør i JP/Politikens Hus og administrerende direktør for TV 2 Danmark igennem en lang årrække. Hun er uddannet cand.polit.
“Villum Fonden er en af Danmarks største almennyttige fonde, hvis bidrag til teknisk og naturvidenskabelig forskning og uddannelse samt kultur og klima er af stor samfundsmæssig betydning. Jeg glæder mig meget til at deltage i dette arbejde,” siger Merete Eldrup.
Søren Hartmann Hede er administrerende direktør for Økonomiforvaltningen i Københavns Kommune. Han er forhenværende departementschef i Børne- og Undervisningsministeriet og direktør for Styrelsen for Undervisning og Kvalitet og er uddannet cand. scient.pol.
“Villum Fonden er med til at fremme viden, kompetencer og dannelse i både ind- og udland. Det er en vigtig og meningsfuld opgave, og jeg ser frem til at bidrage til fondens virke fremover,” siger Søren Hartmann Hede.